منو اهواز ، خیابان وهابی ، نبش خیابان 14 ، کیان آباد ، ساختمان هانی ، طبقه چهارم
دکتر عبدالحمید علوی | آیا  کیفیت آب مصرفی  و نوع شامپو در ریزش موی سر تاثیر دارد؟

آیا کیفیت آب مصرفی و نوع شامپو در ریزش موی سر تاثیر دارد؟

بارها مراجعين از ما ميپرسند كه آيا ريزش موي ما ناشی از آب مصرفي براي استحمام است ؟ آیا آب تصفيه برای شستشوی سر خوب است یا تفاوتی با آب لوله کشی ندارد؟ چه شامپويي بزنيم بهتره است؟ اصولا نوع و تيتر شامپو تفاوتی مي كند؟

این یک سئوال خيلي شايع است ! نظر شما چیست؟

شستن موها يه فرايند روزانه و مهم است

به وفور مي بينيم برخي از مراجعين ميگويند مثلا من كه تهران ميروم ريزش موي من قطع ميشود ولي وقتي در اهواز هستم موي من دسته دسته ميريزد. چنين اثر سريع و در ظرف زماني كم حكما بايستي به طبيعت آب برگردد.

زيرا تار مو در فرايند تماس با آب؛ (اگر سخت باشد؛ )مي تواند دچار زوال استحكام و قطعه قطعه شدن گردد. در كشور كانادا استفاده از فيلتر هاي كه سختي آب را فرو مينشانند يك پديده كاملا شايع است كه با استفاده از تغيير PH آب از تداخل يون هاي فلزي و تار مو جلوگيري ميكنند و شكنندگي و ريزش مو را تقليل مي دهند.

اين فيلتر ها به آب تركيبات ويتامي سي، سيتريك اسيد مي افزايند که تاثير خوبي دارد.

تعريف سختي آب چيست؟

سختی آب نشان دهنده نمکهای کربنات کلسیم و سولفات منیزیم در آب است که به ترتیب به طور موقت و دائمی سختی آب را نشان می دهد و به صورت هم ارز ميزان کربنات کلسیم محاسبه ميشود اگرچه تصور می شود که آب سخت اثرات منفی روی مو داشته باشد، تأثیر مثبتی بر سلامتی نيز دارد زیرا آن را به عنوان منبع خوبی از منیزیم و کلسیم معرفي می کند. سازمان زمین شناسی ایالات متحده (USGS) آب را به چهار دسته، بر اساس سختي تقسيم بندی می کند .

نرم(كربنات كلسيم0-6)

سخت متوسط(كربنات كلسيم 61-120

سخت(كربنات كلسيم121-180)

خيلي سخت<180كربنات كلسيم

سختي اب اهواز گمان مي كنم ٥٤٩ باشد و ٦٥ ميلي گرم كلسيوم در هر ليتر دارد

ولی اين بستگي دارد كه آيا شامپو مورد نظر ما، با آب لوله كشي ساخته شده باشد يا با آب دي ايونايزد(كه سختي اش علي الاصول) گرفته شده باشد.

به فرمولاسيون چهار مارك شامپو نگاه کردیم که همه برند و معتبر بودند سه تا از شامپو هاي خارجي كه به آب لوله كشي ساخته شده اند و يك شامپو ايراني (كه از قضا با احترام به موي مصرف كننده از آب دي يونيزه درست شده است!

هدف این است كه با نگاه كردن به فرمول پشت شامپو، بتوانيم دريابيم كه ايا اين شامپو حد اقل هاي يك شوينده مناسب را دارد؟

اگر از آب ديونيزه استفاده شود هزينه توليد شامپو وطبعا قيمتش نیز بالا ميرود و اگر در فرمولاسيون شامپو نوشته باشد از water;يا مثلا aquaاستفاده شده معلوم است كه ممكن است خود شامپو سبب شكنندگي يا كدر شدن يا ريزش مو شود.

پس اولين نكته اي كه نگاه ميكنيم براي يك شامپو نگاه كردن به آبي است كه آن شامپو با آن ساخته شده است.

ادامه دارد.....


آدرس مطب : اهواز ، خیابان وهابی ، نبش خیابان 14 کیان آباد ، ساختمان هانی ، طبقه چهارم واحد یک
تلفن : 33916954 - 061

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
ضدعفوني كردن دست ها شمشير دو لبه هم ضد كرونا و هم تاحدودي دردسر زا برای دستها

در این مقاله به بررسی نحوه صحیح ضدعفونی کردن دستها در ایام اپیدمی کووید 19 می پردازیم ... ادامه مطلب

آیا  کیفیت آب مصرفی  و نوع شامپو در ریزش موی سر تاثیر دارد؟

بارها از سوی مراجعین مورد پرسش واقع می شویم که آیا ریزش موی سر ناشی از کیفیت آب مصرفی است.و آب تصفیه برای استحمام بهتراست یا آب لوله کشی؟ نوع شامپو چطور آیا واقعا تاثیر دارد؟ در این مقاله که در چند بخش تهیه شده ابتدا به تاثیر آب مصرفی در ریزش موی سر خواهیم پرداخت. ... ادامه مطلب

تزریق چربی یا پیوند چربی چیست؟

یوند چربی یا تزریق چربی عبارت است از انتقال سلول های چربی از موضعی که دارای حجم زیادی از چربی است به قسمت هایی از بدن که لایه چربی زیرپوستی تحلیل رفته است . در این انتقال چربی اضافه از نقاطی مانند شکم, پهلو, ران , پشت و یا قسمت داخلی زانو به سایر نقاط مانند محل هایی که فرورفتگی دارند مثل جای جوش و . ... ادامه مطلب

آیا کیفیت آب مصرفی و نوع شامپو در ریزش موی سر تاثیر دارد؟

بارها از سوی مراجعین مورد پرسش واقع می شویم که آیا ریزش موی سر ناشی از کیفیت آب مصرفی است.و آب تصفیه برای استحمام بهتراست یا آب لوله کشی؟ نوع شامپو چطور آیا واقعا تاثیر دارد؟ در این مقاله که در چند بخش تهیه شده ابتدا به تاثیر آب مصرفی در ریزش موی سر خواهیم پرداخت.

استریا چیست ؟

ترک های پوستی یا استریاها یکی از تغییرات پوستی هستند که علی رغم این که در بسیاری از موارد ارتباطی با سلامتی درونی بدن ندارند، ولی به علت شکل ظاهری ناخوشایندشان برای برخی افراد مشکل ساز شده و ذهن آنها را درگیر می سازند.

درباره من


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465