منو اهواز ، خیابان وهابی ، نبش خیابان 14 ، کیان آباد ، ساختمان هانی ، طبقه چهارم
دکتر عبدالحمید علوی | ضدعفوني كردن دست ها شمشير دو لبه هم ضد كرونا و هم تاحدودي دردسر زا برای دستها

ضدعفوني كردن دست ها شمشير دو لبه هم ضد كرونا و هم تاحدودي دردسر زا برای دستها

ضدعفوني كردن دست ها
شمشير دو لبه
هم ضد كرونا
و هم تاحدودي دردسر افرين براي دست ها*

همانطور كه ميدانيد اين روز ها بدليل بروز پاندمي كرونا، توصيه مهم و اصلي شستشوي مكرر دست ها با محلول هاي حاوي الكل و يا اب و صابون به مدت حد اقل بيست ثانيه با تكنيك و ترتيب تاييد شده ميباشد

با اين حال بايد توجه داشت كه استفاده مكرر و پشت سر هم و تا حدودي وسواس گونه از اين شوينده ها،سببافزایش شیوع خشکی و التهابات همراه با پوسته ريزي و قرمزي و بعضا خارش ميشود.
و اين دقيقا به دليل ان رخ ميدهد كه استفاده مكرر از الكل يا ضدعفوني كننده هاي حاوي الكل هفتاد درجه، قادر است علاوه بر گند زدايي پوست دست،سد دفاعي پوست را از بين برده و سبب پوسته ريزي ، قرمزي ، زبري و خارش گردد.
موارد زیر برای جلوگیری از خشکی پوست توسط جمعی از متخصصین پوست توصیه می شود:

۱- برای شستشوی دست بهتر است از آب ولرم استفاده شود.

۲-برای شستشوی دستها از صابون یا شوینده های غیر صابونی ، به نام پن یا سیندت يا فوم هاي شستشو که مخصوص پوستهای اسيب ديده و خشك می باشند،به مدت حد اقل ۲۰ ثانیه، استفاده کنید.شوينده ها، بهتر است معطر، رنگي و يا حاوي فرمالين نباشند.

۳.میتوانید از محلولهای ضدعفونی استاندارد حاوی الکل و گليسرين هم برای ضدعفونی دستها استفاده کنید.

۴-بعد از هر بار شستن، آب دستها با دستمال کاغذی و یا حوله تمیز شخصی گرفته شود، و درحالی که دست هنوز نم دار است از کرم هاي مرطوب کننده استفاده شود. نكته مهم اين است كه دستهايتان زماني كه هنوز كمي مرطوب است ،به نرم كننده و يا رطوبت رسان اغشته نماييد.استفاده از مرطوب كننده و يا اب رسان ها (بخصوص انهاي كه حاوي درصد هاي متفاوتي از اوره هستند)ممكن است بر روي پوست كاملا خشك، نتيجه مطلوبي نداشته باشد.

۵-استفاده از وازلین و یا کرم مرطوب کننده حاوی اوسرین ،اوره ۳ تا ۱۰ درصد و گلیسیرین به تمام نقاط دست و انگشتان توصيه ميشود..مصرف مرطوب کننده حتما پس از هر بار شستن دستها و یا در زمان استراحت و هنگام خواب توصیه میشود.

۵-براي کلیه کارهایی که دستها با آب و مواد شوینده تماس دارند، از دستکش مناسب استفاده نماييد و زمان پوشیدن دستکش طولانی(بيشتر از ١٥دقيقه) حتي الامكان نباشد.

۶- اگر با وجود توصیه های فوق علائم خارش، التهاب،قرمزی یا زخم پوست اضافه شود، چون ممکن است غیر از اگزمای تماسي ِدست،تشخیصهای دیگری نیز مطرح باشد بنابراین حتما با پزشکتان مشورت نمایید.
در هنگام خريد محلول هاي ضد عفوني كننده دست مراقب باشيد فقط از ان محلول هايي كه تاييديه وزارت بهداشت را دارند استفاده كنيد. برخي از سود جويان ممكن است از متانول(الكل صنعتي)در محلول هايشان استفاده كرده باشند كه علاوه بر خطر جذب شدن به بدن،و عوارض سختي مثل نابينايي و .....ممكن است داشته باشد و اصلا خاصيت ضد كرونايي را ندارند.
ليست اين محلول هاي غير مجاز مرتبا توسط وزارت بهداشت و مراكز ان در استانها اعلان ميگردد.


آدرس مطب : اهواز ، خیابان وهابی ، نبش خیابان 14 کیان آباد ، ساختمان هانی ، طبقه چهارم واحد یک
تلفن : 33916954 - 061

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
تزریق چربی یا پیوند چربی چیست؟

یوند چربی یا تزریق چربی عبارت است از انتقال سلول های چربی از موضعی که دارای حجم زیادی از چربی است به قسمت هایی از بدن که لایه چربی زیرپوستی تحلیل رفته است . در این انتقال چربی اضافه از نقاطی مانند شکم, پهلو, ران , پشت و یا قسمت داخلی زانو به سایر نقاط مانند محل هایی که فرورفتگی دارند مثل جای جوش و . ... ادامه مطلب

ضدعفوني كردن دست ها شمشير دو لبه هم ضد كرونا و هم تاحدودي دردسر زا برای دستها

در این مقاله به بررسی نحوه صحیح ضدعفونی کردن دستها در ایام اپیدمی کووید 19 می پردازیم ... ادامه مطلب

آیا  کیفیت آب مصرفی  و نوع شامپو در ریزش موی سر تاثیر دارد؟

بارها از سوی مراجعین مورد پرسش واقع می شویم که آیا ریزش موی سر ناشی از کیفیت آب مصرفی است.و آب تصفیه برای استحمام بهتراست یا آب لوله کشی؟ نوع شامپو چطور آیا واقعا تاثیر دارد؟ در این مقاله که در چند بخش تهیه شده ابتدا به تاثیر آب مصرفی در ریزش موی سر خواهیم پرداخت. ... ادامه مطلب

آیا کیفیت آب مصرفی و نوع شامپو در ریزش موی سر تاثیر دارد؟

بارها از سوی مراجعین مورد پرسش واقع می شویم که آیا ریزش موی سر ناشی از کیفیت آب مصرفی است.و آب تصفیه برای استحمام بهتراست یا آب لوله کشی؟ نوع شامپو چطور آیا واقعا تاثیر دارد؟ در این مقاله که در چند بخش تهیه شده ابتدا به تاثیر آب مصرفی در ریزش موی سر خواهیم پرداخت.

استریا چیست ؟

ترک های پوستی یا استریاها یکی از تغییرات پوستی هستند که علی رغم این که در بسیاری از موارد ارتباطی با سلامتی درونی بدن ندارند، ولی به علت شکل ظاهری ناخوشایندشان برای برخی افراد مشکل ساز شده و ذهن آنها را درگیر می سازند.

درباره من


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465